Akademie digitálního řemesla

Na této stránce najdeš podrobnější informace o komplexním vzdělávacím programu Akademie digitílního řemesla.

❓ FAQ - často kladené otázky

Jak často pořádáte Akademii digitálního řemesla?

Akademii vypisujeme 2x ročně, se začátkem v březnu (jarní běh) a v září (podzimní běh). Přihlásit se můžeš na webu FabLabu Brno. Přihlášky otevíráme v lednu (jarní běh) a v červnu (podzimní běh). 

Kdy jsou lekce?

Akademie trvá jeden semestr, tedy 13 týdnů. Lekce jsou 1x týdně a jedna lekce trvá cca 4 hodiny. Účastníci akademie mají po dobu jejího trvání přístup do dílny i mimo časy samotných lekcí. Pokud se budeš chtít do tvorby skutečně ponořit, můžeš ji využívat klidně každý den. :) 

Kde je KUMST?

FabLab na KUMSTu je situován v přízemí kreativního hubu, který najdeš na adrese: Údolní 495/19, 602 00 Brno-střed 

Do kdy mám přístup přístup do dílny?

Přístup do dílny 24/7 máš ještě měsíc po skončení Akademie. Potom si můžeš koupit členství za 699 Kč. (Toto členství je dostupné pouze pro absolventy Akademie digitálního řemesla.)

Obsah jednotlivých lekcí

1. lekce: úvod a řezací plotr

V první části se seznámíš s průběhem a organizací Akademie. Ve druhé části se naučíš ovládat řezací plotr, zorientuješ se v ovládacím software CutStudio a projdeš si postup tvorby vlastních polepů nebo potisků. Prakticky si v rámci semináře vyzkoušíš tvorbu nálepky a v rámci kreativní výzvy bude tvým úkolem vyrobit potisk na textil.    

Více informací o řezacím plotru (Wiki)

2. lekce: laserová řezačka

Seznámíš se s řezáním a gravírováním pomocí CO2 laseru. Naučíš se pracovat se strojem Speedy 360 a ovládacím systémem JobControl. Vyzkoušíš si tvorbu vlastní jednoduché 2D vektorová grafiky v softwaru Inkscape a představíme si i online generátory plánků a dostupné databáze ke stahování hotových plánků.  Vyrobíš si vlastní přívěsek a v rámci kreativní výzvy pak dřevěný toolbox.   

Program ke stažení před lekcí (Inkscape)

Naše výukové video k dalšímu vzdělávání - Příprava dat pro laser (Inkscape)

Více informací o laserové řezačce (Wiki)

3. lekce: vektorová grafika v Inkscape

Naučíš se vytvářet vlastní vektorovou grafiku za použití vektorového grafického programu Inkscape. Ovládneš jeho nástroje a vytvoříš už i komplexnější projekt.  Projdeme tvorbu dřevěných ozdob, šachových figurek nebo dřevěných hodin. Kreativní výzvou bude skupinový projekt - výroba deskové hry.


4. lekce: 3D tisk

Seznámíš se s technologií 3D tisku. Naučíš se pracovat s FSM tiskárnou Prusa MK3S a a přípravovat data v PrusaSliceru. Zvládneš si připravit vlastní jednoduché 3D modely v softwaru Tinkercad a představíme si online databáze ke stažení hotových modelů. V rámci kreativní výzvy si vyzoušíš vytisknout buď vlastní model, nebo cokoliv z online databází. 

Program ke stažení před lekcí (Prusa Slicer)

5. lekce: základy modelování ve Fusion 360

Seznámíš se s pokročilejším programem, který umožňuje tvorbu jednoduchých i komplexních projektů. Naučíš se základy 3D modelování v programu Fusion 360. Projdeme tvorbu náčrtů, vazeb, kótování i to, jak díky nim vytořit 3D model.  Kreativní výzvou bude modelování hodinového strojku podle výkresu. 

Program a návod ke stažení před lekcí (Fusion 360)

6. lekce: CNC frézování

Seznámíš se s technologií CNC frézování. Naučíš se ve Fusion 360 připravovat data pro CNC frézku. Vyzkoušíš si 2D a 3D obrábění a naučíš se obsluhovat CNC frézku a obládat ji pomocí softwaru Candle. V rámci kreativní výzvy si vyfrézuješ dřevěný stojánek na telefon.

7. lekce: komplexní návrhy ve Fusion 360

Naučíš se navrhovat vícedílné projekty - vytvářet návrhy o více komponentech s vazbami - a generovat z nich data pro příslušné stroje. Představíme si i možnosti přidělování materiálů, vzhledu a renderování. Kreativní výzvou bude tvorba nástěnného držáku na toaletní papír.

8. lekce: šicí a vyšívací stroj

Seznámíš se s programovatelným šicím a vyšívacím strojem Brother Inovis 5. Naučíš se získávat návrhy pro šití a vyšívání a projedeme i základní obsluhu stroje

9. lekce: design thinking workshop

Touhle lekcí tě provede lektorka FabLabu Martina Ondrová. Naučíš se, jak myslet out of the box, jak pracovat s nápadem a získáš inspiraci a nástroje pro vymýšlení závěrečného projektu Akademie.

10. lekce: formování a odlévání

V téhle lekci se zašpiníš! Ale taky se dozvíš, jak tvořit různé typy forem a jak odlévat různé materiály. Naučíš se vytvořit formu podle modelu ve Fusion 360. Vyrobíš si 3D tištěnou formu a silikonovou formu. Vyzkoušíš si odlévat různé materiály (silikon, sádra, beton, vosk, čokoláda, pryskyřice). Kreativní výzvou bude odlití betonového nebo sádrového svícnu v silikonové nebo 3D tištěné formě.

Video k dalšímu vzdělávání (výroba betonového květináče)

Video k dalšímu vzdělávání (průvodce pro začátečníky)

11. lekce: základy programovatelné elektroniky s Arduino

Seznámíš se s programovatelnou elektronikou a tvorbou interaktivních projektů. Naučíš se rozlišovat a používat různé elektrické komponenty (LED žárovky, servomotory ...), zapojovat je do obvodů a řídit je pomocí vývojové desky typu Arduino a programovacího jazyka Wiring. 

Program ke stažení před lekcí (Arduino)

Naše výuková videa k dalšímu vzdělávání

Jak si koupit členství do FabLabu
na kumstu

Členství do FabLabu na KUMSTu si mohou koupit pouze absolventi Akademie digitálního řemesla. 

Jak postupovat?


Akademií tě provede Daniel

Dan je jedním z nejzkušenějších makerů a lektorů v týmu FabLabu Brno. Už od mala ho zajímalo, jak věci, hlavně ty mechanické, fungují. Od rozebírání a skládání propisek se přes Merkur, programování, 3D modelování, 3D tisk a  tvorbu IoT projektů dostal v roce 2018 k FabLabu, kde potřeboval vyfrézovat díly na vlastní 3D tiskárnu. :) Rád si udržuje širší záběr a učí se od každého něco.

V rámci Akademie Digitálního řemesla se na něj můžeš obracet ohledně obsahu lekcí, kreativních výzev nebo závěrečného projektu. 

Zastihneš ho na tel.: 607 893 538 

Organizaci má na starost Soňa

Soňa se stará o marketing a komunitu kolem FabLabu Brno. Bude ti posílat informační maily, odpovídat na dotazy a vyřizovat organizační požadavky. A taky zajistí chlebíčky na poslední lekci akademie. :)

Během Akademie digitálního řemesla se a ni obracej s čímkoliv ohledně organizace.

Zastihneš ji na mailu baranova@fablabbrno.cz nebo na tel.: 775 085 090

o stroje se stará Adéla

Za prostor dílny a všechny stroje odpovídá Adéla. Kdyby něco nefungovalo nebo kdybys narazil/a na závadu, neváhej jí napsat. K nahlášení poruchy můžeš použít i QR kódy, které jsou rozmístěné v dílně a po naskenování tě přesměrují do formuláře, kde chybu jednoduše reportuješ. 

Zastihneš ji na mailu drnovska@fablabbrno.cz.